επανάληψη πηγών στην ISTORIA kat

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες, Χριστός Ανέστη. Εύχομαι πέρα από υγεία να είναι φέτος η χρονιά σας και να πετύχετε την είσοδό σας στο ΑΕΙ που ονειρεύεστε. Προς τούτο όμως δεν επιτρέπεται η χαλάρωση από την εντατική μελέτη που απαιτεί η περίσταση και γι΄αυτό σας καλώ να αφιερώσετε χρόνο και σκέψη σε ορισμένα επαναληπτικά μαθήματα που προγραμματίζει το σχολείο μας για εσάς. Η πρόσφατη περικοπή της ύλης εξάλλου πιστεύω πως λειτούργησε θετικά στην ψυχολογία σας και σας δίνει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια!

Στο πλαίσιο επαναληπτικών μαθημάτων δίνουμε ιδιαίτερο βάρος στην επεξεργασία των ιστορικών πηγών, που αφορούν στο δεύτερο σκέλος του διαγωνίσματος των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Κατά τεκμήριο αυτό το κομμάτι δυσκολεύει περισσότερο τους υποψήφιους και γι΄αυτό θα αφιερώσουμε ορισμένα επαναληπτικά μαθήματα επικεντρώνοντας σε αυτό το ζήτημα. Τα θέματα που θα σας παρουσιάζω είναι από Πανελλήνιες Εξετάσεις παρελθόντων ετών, ώστε να υπάρξει και εξοικείωση με τον αυθεντικό τρόπο εκφωνήσεων των θεμάτων αυτών, άλλωστε τέτοια ήταν και τα διαγωνίσματα που προλάβατε να γράψετε μέχρι τις 13 Μαρτίου, που το σχολείο παρέμενε ακόμη εν λειτουργία. Το παρόν υλικό μπορείτε να εκτυπώνετε – ή όχι – και να το επεξεργάζεστε και κατ΄οίκον εν είδει ασκήσεως. Στη συνέχεια μου το στέλνετε γραμμένο σε Word παρακαλώ για να σας κάνω τυχόν διορθώσεις ή παρατηρήσεις. Καλή αυριανή αντάμωση, λοιπόν!

ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄θεωρ (ανάλυση πηγών – επανάληψη)