Στη διαδικτυακή μας συνάντηση την Πέμπτη 23.4.20 ασχοληθήκαμε με την ιδεολογία του φασισμού και του ναζισμού (σελ. 118-119 του σχολικού βιβλίου):

• Με αφορμή μια παρουσίαση, κατανοήσαμε τα βασικά χαρακτηριστικά της φασιστικής και της ναζιστικής ιδεολογίας και κατασκευάσαμε ένα padlet.
  • Αντιληφθήκαμε το ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο, το οποίο συντέλεσε στην εμφάνιση και εδραίωση των φασιστικών και ναζιστικών καθεστώτων στην Ευρώπη την περίοδο του Μεσοπολέμου.
  • Με αφορμή ένα βίντεο, προβληματιστήκαμε για τις τραγικές συνέπειες του φασιστικού καθεστώτος (ολοκαύτωμα, στρατόπεδα συγκέντρωσης, εγκλήματα πολέμου).

Σας επισυνάπτω το παραπάνω εκπαιδευτικό υλικό για να το αξιοποιήσετε στην υλοποίηση των ομαδικών δραστηριοτήτων που θα παρουσιάσετε και θα συζητήσουμε στην επόμενη διαδικτυακή μας συνάντηση την Τετάρτη 29.04.20 στις 13:00.

Το περιεχόμενο των δραστηριοτήτων και επιπλέον υλικό για την υλοποίησή τους θα βρείτε εδώ: ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Για διευκρινίσεις σχετικά με τις εργασίες, θα επικοινωνήσουμε μέσω e-mail (kiriakosvangelis@gmail.com) και της ομαδικής στο WhatsΑpp.

ΒΑΚΕ – Πολιτικές ιδεολογίες: Φασισμός