Την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2023 έλαβε χώρα στο χώρο του Γυμνασίου – Λυκείου Ντόρτμουντ ο εορτασμός της 25 Μαρτίου. Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκαν δυο εορτές , η πρώτη για τους μαθητές του Γυμνασίου στις 9·00 π.μ και η δεύτερη για τους μαθητές του Λυκείου στις 11:00 π.μ . Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από εκφώνηση λόγου για τα γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης και το νόημα της καθώς και από απαγγελία ποιημάτων και προβολή βίντεο. Το τέλος της γιορτής επισφραγίστηκε από την απαγγελία του Εθνικού Ύμνου . Θερμά Ευχαριστήρια στους μαθητές και τους καθηγητές που συνέβαλλαν στην πραγματοποίηση της γιορτής.

Την Κυριακή 26 Μαρτίου τελέστηκε στον Ι.Ν των Αγίων Αποστολών του Ντόρτμουντ η λειτουργία για τον εορτασμό του Ευαγγελισμού και της Ελληνικής Επανάστασης. Στη λειτουργία παρεβρέθησαν οι Σημαίες του ελληνικού Γυμνασίου και Λυκείου , οι καθηγητές καθώς και πλήθος μαθητών και γονέων του σχολείου μας. Ο εορτασμός επισφραγίστηκε με την εκφώνηση λόγου για το διττό νόημα της εορτής από το διευθυντή του σχολείου κ. Παπαζήση Σωτήριο. Στο τέλος σύσσωμο το εκκλησίασμα έψαλλε τον Εθνικό Ύμνο.

Εορτασμό της 25ης Μαρτίου