Καλησπέρα στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Λυκείου. Ελπίζω να είστε όλοι/ες καλά και με διάθεση μαθησιακή. Σας αναρτώ και την τελευταία ενότητα της ύλης μας, δηλαδή τα κεφ. 82-83 από τα Κερκυραϊκά του Θουκυδίδη (σσ. 353 – 356, στο εγχειρίδιό μας), τα οποία είναι μεταφρασμένα στη ΝΕ και ως εκ τούτου απαιτείται μόνο η ερμηνευτική τους ανάλυση. Δεδομένου ότι στο βιβλίο δεν υπάρχει κανένα ερμηνευτικό σχόλιο παρά μόνο ασκήσεις (σελ. 357) για τα συγκεκριμένα κεφάλαια, θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό να διαβάσετε την ανάλυση που σας παραθέτω στο συνημμένο αρχείο pdf, ώστε στη συνέχεια να απαντήσετε και στις 2 ασκήσεις που παρατίθενται στο τέλος της 3ης σελίδας. Θα παρακαλέσω οι απαντήσεις σας να είναι σε αρχείο Word ή pdf και να αποσταλεί στο mail μου (gchaniot@live.com) και όχι σε φωτογραφημένη χειρόγραφη μορφή, καθότι είναι δυσανάγνωστες και μη διορθώσιμες. Ημερομηνία αποστολής απαντήσεων: Πέμπτη, 2 Απριλίου 2020. Ευχαριστώ τους μαθητές/τριες που έστειλαν απαντήσεις στο πρώτο φύλλο εργασίας που σας ανάρτησα. Όσοι δεν έχουν λάβει ακόμη απάντηση, ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΈΝΟΥΝ ΜΈΧΡΙ ΑΎΡΙΟ.
Σας εύχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, έστω με τις συνθήκες που ζούμε όλοι μας τελευταία, και κυρίως να είστε γεροί και υγιείς με τις οικογένειές σας!

η παθολογία του πολέμου (Γ, 82-83) – ερμηνευτική ανάλυση

ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΛΥΚ: ερμην. ανάλυση της Παθολογίας του πολέμου (Βιβλ. Γ, κεφ. 82-83)